Pulpit Alfa
Pulpit Alfa jest komputerowym pulpitem do sterowania oświetleniem w teatrach, studiach telewizyjnych i na koncertach estradowych.
Produkowane są wersje: Alfa‑255 i Alfa‑60.
Elementy regulacyjne i wskaźniki:
- w Alfie-255 i Alfie-60 obsługa 255 obwodów
- w Alfie-255 - 24 suwaki - ustawianie poziomów obwodów lub poziomów scen
- w Alfie-60 - 60 suwaków - górne 30 - zawsze poziomy obwodów, dolne 30 - przełączane między poziomami dalszych obwodów a poziomami scen
- pole suwaków obwodowych przesuwane po przestrzeni 255 obwodów, co 10 obwodów
- klawisze do obsługi scen świetlnych i efektów (błyskanie scenami, uruchamianie i zatrzymywanie efektów). Liczba scen lub efektów dostępnych jednocześnie, a więc i klawiszy scenowych, zależy od typu Alfy:
- w Alfie-255 są 24 sceny
- w Alfie-60 jest 30 scen
- w Alfie-60 mapa świetlna pokazująca poziom wysterowania pierwszych 60 obwodów
- suwak SUMA - ściemniacz główny
- suwak CZAS - do ustawiania czasów zmian scen (w pracy teatralnej) i tempa efektów
- suwaki X,Y - zmieniacz scen (w pracy teatralnej)
- wyświetlacz LCD - 2 linie po 40 znaków
- 6 klawiszy pod wyświetlaczem do obsługi menu
- 8 pozostałych klawiszy do programowania i odtwarzania przedstawień
- 2 potencjometry obrotowe do ustawiania czułości wejść AUDIO - do sterowania efektami za pomocą sygnału AUDIO. Uwaga! Potencjometrów AUDIO i wejść AUDIO nie ma w Alfie-60.
- opisy klawiszy, suwaków oraz wszystkie napisy na wyświetlaczu są w języku polskim (wyświetlacz można przestawić na język angielski)
Wejścia/wyjścia:
- wyjście interfejsu cyfrowego DMX512. Z pulpitów Alfa wychodzi paczka DMX o długości 400 kanałów. Można skrosować obwody Alfy z kanałami DMX tak, aby jednym obwodem sterować wiele kanałów DMX. Daje to możliwość obsłużenia większej liczby urządzeń.
- opcjonalne wyjścia analogowe (tylko w Alfie-60) - napięcie 0..+10V, max. 2mA, na złączach 25 stykowych (24 wyjścia + wspólny) (wyjścia mogą być również przystosowane do wysterowania regulatorów o innych napięciach sterujących)
- cyfrowy interfejs RS-232 do połączenia Alfy z komputerem PC - wtedy program SCHOWEK pozwala na zapamiętanie spektakli z Alfy na dysku komputera
- 2 wejścia sygnału AUDIO. Uwaga! Wejść AUDIO nie ma w Alfie-60.
- opcjonalnie:
- interfejs MIDI do współpracy Alfy z elektronicznymi instrumentami muzycznymi
- wejście DMX - można połączyć ze sobą dwa pulpty
Niektóre funkcje:
- możliwość pracy jak na polu ręcznym - natychmiastowy dostęp do dowolnego obwodu
- możliwość szybkiego tworzenia i zapamiętywania scen świetlnych (w scenie można zapamiętać dowolne obwody ustawione na dowolny poziom)
- możliwość tworzenia i zapamiętywania efektów świetlnych (efekt to sekwencja pełnych scen świetlnych, do 32 kroków)
- regulacja tempa, typu, sposobu wyzwalania oraz poziomu efektów
- możliwość zapamiętania ogromnej liczby scen świetlnych lub efektów, z podziałem na zestawy i spektakle (w pamięci mieści się 12 spektakli, w każdym spektaklu może być 12 zestawów scen lub efektów, w każdym zestawie jest 24 lub 30 scen lub efektów w zależności od typu Alfy)
- pamięć z akumulatorowym podtrzymaniem - zawartość pamięci nie ginie po wyłączeniu zasilania
- praca teatralna:
- możliwość wyciągania scen świetlnych z pamięci w ustalonej kolejności
- zmiany scen w zaprogramowanym czasie lub ręcznie - suwakami X,Y
- możliwość omijania lub powtarzania scen w trakcie przedstawienia lub na próbach
- możliwość ingerencji w świecącą scenę - można w czasie spektaklu skorygować(i rozjaśnić, i sciemnić) poziom dowolnych obwodów
- oprócz głównych scen świetlnych wprowadzanych zmieniaczem operator ma dodatkowo dostępne wszystkie możliwości opisane niżej w pracy estradowej
- praca estradowa:
- możliwość tworzenia na bieżąco obrazu świetlnego z zapamiętanych scen świetlnych - każdą z dostępnych scen świetlnych można wprowadzić na dowolny poziom
- w każdej chwili można przywołać inny zestaw scen
- możliwość uruchamiania przygotowanych efektów świetlnych
Program SCHOWEK
Jest to program działający w komputerze z systemem Windows, pozwalający zapamiętywać spektakle z Alfy na dyskach komputera. Dowolny z 12 spektakli z Alfy można zapamiętać na dowolnej z 26 pozycji w komputerze. Jeśli komputer jest wyposażony w interfejs szeregowy RS232, to Alfę łączymy wprost. Jeśli nie ma portu szeregowego, musimy użyć konwertera USB-RS232. Opis instalacji jest w pliku PDF dołączonym do programu.
Kabel łączący Alfę z PC lub konwerterem:
Alfa (9Ż) - PC lub konwerter (9Ż)
2 - 3
3 - 2
5 - 5
Uwaga! Na nóżce 1. złącza Alfy jest wyprowadzone napięcie +12V do zasilania Alfetki (zdalnego sterowania przwodowego). Przy łączeniu z PC lub konwerterem należy zadbać, aby tę nóżkę pozostawić niepodłączoną.
Obsługa programu SCHOWEK odbywa się tylko z Alfy - na komputerze PC trzeba tylko uruchomić program SCHOWEK i ewentualnie wybrać port COM, a na koniec wyjść z niego klawiszem ESC.
AGAT – powrót do strony głównej